JAK POWSTAJĄ ŻYLAKI ?

Żylaki kończyn dolnych rozwijają się na skutek niewydolności dużych żył powierzchniowych układu żylnego np. żyły odpiszczelowej.

Naczynia te łączą się z żyłami głębokimi kończyny dolnej i w warunkach fizjologicznych krew odprowadzana jest z kończyny w kierunku serca.

W przypadku uszkodzenia zastawek żylnych w żyłach, krew ma zaburzony przepływ i powraca do niewydolnych naczyń żylnych, a następnie żylaków.

JAK POWSTAJĄ ŻYLAKI ?

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków są uwarunkowania genetyczne, oraz inne:

  • długotrwałe siedzenie i stanie,
  • zakrzepica żylna,
  • otyłość,
  • ciąża,
  • leczenie hormonalne,
  • wiek pacjenta.

Początkowo niewielkie żylaki mogą nie dawać dolegliwości, a w późniejszym etapie choroby pojawia się uczucie zmęczenia, ciężkości, ból kończyn dolnych, obrzęk, przebarwienia skóry.

Leczenie

Metody leczenia żylaków dobierane są indywidualnie. Wiele zależy od przyczyny ich występowania czy stadium rozwoju. We wczesnych stadiach możliwa jest skuteczna, nieinwazyjna terapia żylaków- polegająca na farmakoterapii oraz działaniach profilaktycznych. Świetne rezultaty wykazuje również kompresjoterapia, oraz noszenie rajstop uciskowych.

Wśród nowoczesnych technik wymienia się laserowe usuwanie żylaków. Tego rodzaju zabiegi mogą być realizowane zarówno we wczesnych fazach rozwoju choroby żylnej, jak i na etapie zaawansowanym. Popularną, nieoperacyjną metodą jest również klejenie żylaków.

W przypadku dużych żylaków laserowe leczenie żylaków może okazać się niewystarczające. W takich przypadkach zaleca się leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu żył.

Poniedziałek - Piątek
8.00 - 21.00